zaostrzenie konkurencji na rynkach zagranicznych,skracanie żywotności produkowanych wyrobów,gwałtowny rozwój technologiczny i związane z nim... 

Każdy jest innym i nikt sobą samym.

Obok planowania perspektywicznego o aktualnoÅ›ci zarzÄ…dzania przez cele Å›wiadczy to, że wymusza ono optymalne wykorzystanie kadry. Stale rozwijajÄ…cy siÄ™ poziom techniki i technologii wymaga ciÄ…gÅ‚ego doskonalenia kwalifikacji. Można to osiÄ…gnąć poprzez intensywne szkolenie istniejÄ…cej kadry, optymalne jej wykorzystanie, przygotowanie zdolnej mÅ‚odzieży do przejmowania obowiÄ…zków kierowniczych i przeciwstawienie siÄ™ odpÅ‚ywowi kadry kierowniczej do innych przedsiÄ™biorstw.
ZwiÄ…zanie kadry z przedsiÄ™biorstwem można osiÄ…gnąć przez rozbudzenie motywacji przez aktywne wÅ‚Ä…czenie kadry do procesu opracowywania planów rozwojowych przedsiÄ™biorstwa, umożliwienie kadrze samodzielnego podejmowania decyzji, forsowanie i propagowanie pracy grupowej, podejmowanie wysiÅ‚ków na rzecz polepszenia relacji przeÅ‚ożony – podwÅ‚adny, ustanawianie obiektywnych kryteriów oceny pracy kadry tak, aby istniaÅ‚a możliwość natychmiastowej i rzetelnej oceny sÅ‚abych oraz mocnych stron dziaÅ‚alnoÅ›ci oraz przez urealnienie możliwoÅ›ci awansowych i zarobkowych.
Budowa efektywnego systemu zarządzania przez cele wymaga istnienia koncepcji filozoficznej przedsiębiorstwa. Koncepcja taka wymaga ustosunkowania się do następujących problemów:
ekonomiczno – spoÅ‚ecznej roli przedsiÄ™biorstwa w ramach danego Å›rodowiska,struktury branżowej przedsiÄ™biorstwa,profilu i charakteru przedsiÄ™biorstwa z punktu widzenia zaÅ‚ogi,inwestora i rynku oraz jakoÅ›ci wytwarzanych wyrobów. Koncepcja filozoficzna zawiera kierunki rozwoju przedsiÄ™biorstwa. WynikajÄ… z niej cele dziaÅ‚alnoÅ›ci. Punktem wyjÅ›cia przy ustaleniu ogólnych celów przedsiÄ™biorstwa winna być analiza dotychczasowej dziaÅ‚alnoÅ›ci w ramach okreÅ›lonego otoczenia. Wytyczanie ambitnych, ale również realnych planów rozwojowych przedsiÄ™biorstwa jest sprawÄ… trudnÄ…, wymagajÄ…cÄ… wiele wysiÅ‚ku ze strony kierownictwa i wszystkich pracowników.
Cele przedsiÄ™biorstwa powinny być podane w formie pisemnej i ustawione chronologiczne wedÅ‚ug ważnoÅ›ci. Cel dziaÅ‚alnoÅ›ci przedsiÄ™biorstwa nie powinien być podawany w formie zbyt szczegółowej. Powinien być poddany konsultacji pracownikom.13
Istotne miejsce w technice zarządzania przez cele zajmuje kontrola. Jej zadanie polega na stwierdzeniu w jakim stopniu złożone cele są realizowane w praktyce. Kontrola powinna obejmować różne okresy :
kwartalne,półroczne,roczne. Istnieje pogląd, że działalność kontrolna w zakresie realizacji planu powinna mieć na względzie następujące sprawy:
zbadanie stopnia odchylenia od planu i ustalenie przyczyn szczególnie dużych odchyleń,opracowanie środków do likwidacji dużych odchyleń,poddanie weryfikacji poszczególnych celów,stopień intensyfikacji produkcji,ocena efektywności działania,podnoszenie kwalifikacji. Z podanych wyżej problemów na rozwinięcie zasługują odchylenia od planu.
Technikę zarządzania przez cele można ocenić następująco :
technika ta jest zorientowana na cel, a nie na sposób postępowania,wymaga ona stałej weryfikacji celu,zakłada się, że kształtowanie celów dokonywać się będzie przy aktywnym współuczestnictwie,wymaga kontroli i oceny stopnia wydajności i osiągnięcia celów pracowników w drodze porównania wartości.14Technika zarządzania przez cele jest techniką najbardziej odpowiadającą współczesnej teorii i praktyce zarządzania.15
 
 
3. ZALETY I WADY ZARZÄ„DZANIA PRZEZ CELE 
Zarządzanie przez cele stwarza ogromną szansę rozwoju firmy. Jednocześnie posiada pewne zalety i wady. Jak wiadomo przedsiębiorstwo jest systemem otwartym, co oznacza, że jego wzrost i przetrwanie zależą od istniejących obecnie warunków zewnętrznych i tych, które wystąpią w przyszłości. Warunki funkcjonowania przedsiębiorstw ulegają dzisiaj zasadniczym zmianom. Dotyczy to zarówno logiki ich działania, kryteriów racjonalności gospodarowania, jak i wyboru korzystnych dróg rozwoju.16 Współczesne otoczenie (środowisko) uważa się za burzliwe, bardzo stresujące, wymagające, a nawet wrogie. Cechuje je wzrastająca niepewność, brak stabilności i wysoki stopień ryzyka. Zmiany, jakie w nim zachodzą, wywierają wpływ na wszystkie dziedziny i procesy w przedsiębiorstwie (np. wybór celów, organizację i rozmiary produkcji przepływy wewnętrzne i zewnętrzne stosunki międzyludzkie).
Toteż zmiany te muszą być przez przedsiębiorstwo śledzone, analizowane.
Zaletą (ZPC) jest fakt, że przedsiębiorstwo wobec tych zmian ma możliwość stworzenia sobie systemu:
Obserwacja i analiza otoczenia.

Tematy