Mięśnie proste leżą z przodu i z tyłu tuż przy linii środkowej ciała, mięśnie skośne leżą z boku. Do mięśni prostych należy: mięsień prosty i mięsień czworoboczny lędźwi, do mięśni skośnych należą trzy mięśnie: skośny zewnętrzny, skośny wewnętrzny i poprzeczny. Mięśnie brzucha tworzą ścianę jamy brzusznej i przyczepiają się ogólnie biorąc do kostnych ograniczeń otworu dolnego klatki piersiowej i górnego obramowania miednicy mniejszej. Przyczepiają się więc do mostka, dolnych kręgów lędźwiowych, grzebieni biodrowych i spojenia łonowego. Mięsień prosty brzucha - leży tuż przy linii środkowej ciała, przyczepia się u góry do zewnętrznej powierzchni od 5 do 7 żebra do wyrostka mieczykowatego mostka, zaś u dołu dochodzi do gałęzi głównej kości łonowej tuż przy spojeniu łonowym. Mięsień prosty jest podzielony na kilka części przez trzy zazwyczaj smugi ścięgniste, biegnące poprzecznie przez mięsień i zrastające się z jego pochewką ścięgnistą. Jedna smuga leży powyżej, zaś dwie poniżej pępka. Mięsień prosty jest schowany całkowicie w pochewce utworzonej przez szerokie i płaskie przecięgna mięśni skośnych brzucha. Blaszka przednia pochewki jest silniejsza niż blaszka tylna. Między obu mięśniami prostymi biegnie linia biała łącząca wyrostek mieczykowaty ze spojeniem łonowym.
Jest ona utworzona przez krzyżujące się wzajemnie włókna rozcięgien mięśni skośnych.
Czynność mięśnia prostego brzucha jest wieloraka. Działa statycznie jako część ściany brzucha, współdziała z przeponą jako tłocznia brzucha, kurcząc się zgina klatkę piersiową ku przodowi lub przy ustalonej klatce piersiowej podnosi miednicę. Jest unerwiony przez sześć dolnych nerwów międzyżebrowych, które dochodzą do niego po przejściu przez przestrzenie międzyżebrowe i po unerwieniu mięśni międzyżebrowych. Mięsień czworoboczny lędźwi -
drugi mięsień prosty leży z tyłu jamy brzusznej, jest gruby, krótki. Znajduje się w przestrzeni między ostatnim żebrem a grzebieniem biodrowym, przy czym część jego włókien przyczepia się również do wyrostków poprzecznych kręgów lędźwiowych. Czynność mięśnia polega na zginaniu klatki piersiowej w stronę działającego mięśnia, ponadto przez obniżanie ostatniego żebra działa jako mięsień wydechowy. Stan jego napięcia przyczynia się do utrzymania kręgosłupa w pozycji pionowej. Jest on unerwiony przez ostatni nerw międzyżebrowy zwany nerwem podżebrowym i przez nerwy krótkie ze splotu lędźwiowego. Mięśnie skośne - są to trzy mięśnie szerokie, płaskie, ułożone jeden na drugim, razem tworzą ścianę boczną brzucha. Mięsień skośny zewnętrzny - mięsień ten przyczepia się u góry do zewnętrznej powierzchni dolnych żeber od 5 do 12, u dołu do zewnętrznej wargi grzebienia biodrowego.
Przedłużeniu przyczepu do grzebienia biodrowego rozcięgno tego mięśnia tworzy więzadło pachwinowe rozpięte między przednim górnym kolcem biodrowym a guzkiem łonowym.
Więzadło to stanowi naturalną granicę między brzuchem a udem, zaznacza się przy zgięciu kończyn w stawie biodrowym. Ku przodowi wiązki mięśnia skośnego zewnętrznego przechodzą w płaskie, szerokie rozcięgna rozpięte na całej długości mięśnia, które dochodzi do linii środkowej ciała i przyczynia się do utworzenia pochewki mięśnia prostego. Przez zrost rozcięgien obu mięśni skośnych powstaje linia biała. Włókna mięśnia skośnego zewnętrznego biegną w kierunku od góry i tyłu ku przodowi i dołowi. Czynność tego mięśnia może być jednostronna lub obustronna. Przy skurczu jednostronnym następuje kręcenie tułowia w 4