-Jakie objawy poprzedzają udar mózgu? - Skala objawów jest dość duża, począwszy od np... 

Każdy jest innym i nikt sobą samym.

przemijajÄ…cego 21
drętwienia ręki, opadania kącika ust lub powieki i przejściowe niedowidzenie - do np. niedowładu jednej strony ciała, zaburzeń mowy czy zaburzenia świadomości, aż do stanu niewydolności krążeniowo-oddechowej, kiedy to chory znajduje się na pograniczu życia i śmierci. Chorzy często bagatelizują, zwłaszcza te „skromne" objawy choroby, nie zgłaszając się do lekarza. To jest błąd! Nie wolno nie zauważać, że z naszym organizmem dzieje się coś dziwnego, coś niedobrego. Przy okazji warto także wiedzieć, że nie tylko miażdżyca i nadciśnienie tętnicze krwi, ale również szereg innych chorób takich jak np. cukrzyca czy nadmierna otyłość mogą być przyczyną udaru mózgu.
- A jakie skutki może przynieść udar?
- Niestety, tylko część objawów mija bez śladu. Są one jednak dla lekarza sygnałem do dokładnego zbadania chorego.
-Jakie badania należy w tym wypadku wykonać?
- Po pierwsze:
-badanie neurologiczne polegające m.in. na badaniu odruchów pacjenta, stukaniu specjalnym młoteczkiem np. w kolano, na sprawdzeniu siły i sprawności mięśni, czucia. W badaniu tym ocenia się także pracę narządów zmysłów, bada się dno oka itp.
Następnie wykonuje się:
- EEG, czyli elektroencefalografię. Jest to zapis czynności bioelektrycznych mózgu. Na głowie chorego umieszcza się elektrody, przez które przepuszcza się prąd.
TO NIE BOLI. Pozwala natomiast wykryć nieprawidłowości w mózgu, głównie np. jeśli chodzi o nagłe, niespodziewane zachowania naszego organizmu takie np. jak drgawki;
- Doppler tętnic, to nic innego jak ultrasonografia - nieinwazyjne badanie przepływów krwi w tętnicach szyjnych i kręgowych. Do szyi przykłada się specjalną głowicę - sondę, dzięki której na monitorze komputera widać, jak nasza krew krąży w tętnicach. Wprawny lekarz może stwierdzić, czy te tętnice są zdrowe, czy też miażdżyca już je zaatakowała i w jakim stopniu
oraz badania obrazowe:
- tomografię komputerową pozwalającą, dzięki prześwietlaniu warstwa po 22
warstwie, zajrzeć np. do głowy pacjenta. Jest to bardzo dokładne badanie wykrywające większość nieprawidłowości w mózgowiu;
- rezonans magnetyczny (MNR) jest jeszcze doskonalszy od tomografii komputerowej, ponieważ bez napromieniania pacjenta pozwala wykryć najdrobniejsze zmiany w jego organizmie. To bardzo skomplikowane urządzenie wykorzystuje zjawisko odbicia fal elektromagnetycznych. Na ekranie monitora otrzymujemy obraz badanych organów tak dokładny, jak w książce o budowie anatomicznej człowieka.
Oprócz badań przy wykorzystaniu skomplikowanej aparatury medycznej powinno się także
-dokonać oceny psychologicznej pacjenta. To znaczy zbadać jego zdolność kojarzenia, stan emocjonalny, inteligencję. Chory z udarem mózgu i tzw. afazją może np.
rozumieć, co się do niego mówi i nie móc odpowiedzieć. A może być i tak, że pacjent będzie mówił, tylko zupełnie nie na temat. Zaburzeniu mowy są jednym z częstych i wczesnych objawów niedokrwienia lewej półkuli mózgu u ludzi praworęcznych.
- Czy lekarz jest w stanie przewidzieć, znając pacjenta, że grozi mu udar mózgu?
- Sądzę, że może. Czynniki ryzyka są przecież znane. Jeżeli mężczyzna pali papierosy od czasu, kiedy był uczniem, często sięga po kieliszek wódki, je dużo i tłusto, ciągle wszystkim denerwuje się, porusza się... ale głównie samochodem i ma nadciśnienie - to jest zagrożony i to nie tylko udarem. Grozi mu również zawał serca oraz kilka innych poważnych schorzeń. Ten mężczyzna fatalnymi nawykami pracuje na to, aby żyć krócej. W Polsce takich mężczyzn jest większość.
Aby ograniczyć ryzyko udaru mózgu, każdy mężczyzna powinien:

Tematy