p.n.e. do 2003 r
Realizuj¹c konsekwentnie tê now¹ doktrynê wojenn¹, USA zmontowa³y niewielk¹ koalicjê przychylnych im pañstw i 20 marca 2003 r., mimo sprzeciwu ONZ, rozpoczê³y wojnê na l¹dzie i w powietrzu przeciwko Irakowi.
Niemiecki pisarz, noblista Guenter Grass okreœli³ tê wojnê jako bezprawie, gdy jedyne supermocarstwo, dysponuj¹c w³adz¹ i si³¹, kupuje i nagradza chêtnych do wojny, a ignoruje lub karze odmawiaj¹cych udzia³u w wojnie. Stwierdzi³, ¿e atak na Irak jest wyrazem moralnego upadku USA, którego skutkiem bêdzie tylko dalszy wzrost terroryzmu i kolejna spirala przemocy oraz upadek demokratycznych wartoœci. Oraz, ¿e w ostatecznym rachunku USA i jej prezydent Bush, prowadz¹c wojnê niezgodn¹ z prawem i ignoruj¹c Narody Zjednoczone, szkodz¹ przede wszystkim swemu krajowi.
Amerykanie, dysponuj¹c absolutn¹ przewag¹ w powietrzu, rozpoczêli dzia³ania wojenne od zmasowanych ataków bombowych i rakiet samosteruj¹cych na wybrane cele wojskowe, infrastrukturê ³¹cznoœci kraju oraz obiekty administracji centralnej w Bagdadzie. Równoczeœnie pancerne kolumny wojsk amerykañskich dokona³y kilkusetkilometrowego rajdu przez pustynne terytoria zachodniego Iraku, po czym rozpoczê³y okr¹¿anie i bitwy o miasta nad Eufratem. Po sforsowaniu niezniszczonych mostów na Eufracie, g³ówne jednostki pancerne skierowane zosta³y na Bagdad. Wszelkie powa¿niejsze dzia³ania wojenne usta³y ju¿ po trzech tygodniach od rozpoczêcia wojny, po poddaniu przez Irakijczyków, praktycznie bez oporu, 4,5 milionowej stolicy Bagdadu. Nast¹pi³o to na skutek œmierci Saddama Husajna i czêœci generalicji Rady Dowództwa Rewolucji, w wyniku bombardowania lotniczego. Wojna rozpoczêta zosta³a bez dyplomatycznego wypowiedzenia, a zakoñczona jednostronnym oœwiadczeniem prezydenta USA, George'a Busha w dniu 1 maja 2003 roku.
01.05.2003 r