A Alicja, jak się okazuje, miała serce z prawej strony...
CAŁE ZDANIE NIEBOSZCZYKA 1972
Najbardziej „światowa” powieść, gdzież ona się nie dzieje!
Dania, Francja, Brazylia, Włochy, oceany i góry – no i oczywiście Polska. Podczas policyjnego nalotu na salon niedozwolonych gier ginie człowiek, umierając przekazuje Joannie jedno ważne zdanie. Jak się okazuje, jest to zaszyfrowana informacja o miejscu ukrycia ogromnych, nielegalnych pieniędzy. I wiadomo, co się zaczyna dziać! Wszyscy chcą z Joanny wyrwać to zdanie!
No i pościgi samochodowe, rejs jachtem, ucieczka z lochów zamku za pomocą szydełka i naturalnie zawirowania uczuciowe na kilku kontynentach...
Niesamowita fantazja, humor, świetny język i super rozrywka!
LESIO 1973
Moja najukochańsza książka, nie ukrywam. I nawet nie wiem, jak ją zarekomendować.
Przygody uroczego, melancholijnego Lesia, obdarzonego artystyczną duszą i pechem życiowym na tle zwariowanej pracowni architektonicznej, niesamowite pomysły napadu na pociąg czy występów aktorskich – i to wszystko w cudownej otoczce sytuacyjnej z lat sześćdziesiątych, dowcipy słowne, zachowanie śmiesznych realiów i typów charakterologicznych.
Książka ponadczasowa i już!
ZWYCZAJNE ŻYCIE 1974
A tu już pojawiają się urocze nastoletnie bohaterki – Tereska i Okrętka. Zwariowane, szalone dziewczyny, które zaplątują się w aferę kryminalna – długo nie mając o tym pojęcia. Fantastycznie ukazane realia, sposób myślenia nastolatek, ich przeżycia, tok rozumowania, pierwsze miłości i rozczarowania, a wszystko to podane z ogromną lekkością i dowcipem.
Mając dużo więcej lat od tych dziewczyn, dość często wracam do tej powieści. Może to odmładza?
WSZYSTKO CZERWONE 1974
Moja kolejna ukochana książka. Jedno morderstwo i wiele nieudanych zamachów na życie Alicji w Danii, śledztwo prowadzone przez niesamowitego inspektora władającego biblijną polszczyzną, galeria kapitalnych postaci (większość autentyczna) i owa wspaniała Alicja, z jej roztargnieniem i czystą miłością do ludzi. Ogromna międzynarodowa afera i duża niespodzianka przy odkryciu mordercy.
I jaki cudny sos towarzyski.
A zaczęło się od zabitych czerwonych nóg...
ROMANS WSZECHCZASÓW 1975
No i proszę, do czego może dojść, jak się ma romansową naturę!
Joanna zgadza się zastąpić na tydzień nieszczęśliwą Basieńkę w domu jej znienawidzonego męża, jest do niej ogromnie podobna i chce pomóc w romansowych problemach. Mąż podobno nie widuje się ze swoją żoną i na pewno niczego nie zauważy.
Potem się okazuje, że w tym domu zamieszkuje para podstawionych osób, zupełnie sobie obcych, a już teraz uwikłanych w wielką aferę.
No i masa zawirowań i nowy wątek uczuciowy – po Diable pojawia się nowy gach, Marek i zagości w kilku następnych książkach.
WIĘKSZY KAWAŁEK ŚWIATA 1976
Kolejne przygody Tereski i Okrętki – tym razem na wakacjach.
Zdane zupełnie na własne siły dziewczyny muszą sobie poradzić w trudnych warunkach, łowić i przyrządzać ryby, palić ogniska, organizować noclegi. Ale oczywiście znów zaczynają zdarzać się niepokojące wydarzenia. Czy to kolejna afera, którą należy wyjaśnić?
BOCZNE DROGI 1976
Pierwsza „rodzinna” powieść Joanny Chmielewskiej.
Rodzice, dwie ciotki i Joanna podejmują w Polsce Teresę, kuzynkę z Kanady i wożą ją w ramach rozrywki po kraju, szczególnie zaś po bocznych drogach. A za nimi jedzie oczywiście afera... i to sięgająca wojennych czasów.
Humor w portretowaniu członków swojej rodziny, odrobina złośliwości i, jak zwykle, niesamowite przygody podczas podróży – to wszystko sprawia, że trudno rozstać się z tą książką, szczególnie w okresie wakacyjnym.
UPIORNY LEGAT 1977
Znów zaczyna się od morderstwa, tym razem obcego człowieka, który tuż przed śmiercią dzwoni do Joanny...
A tak naprawdę chodzi o drogocenną kolekcję znaczków, oddanych w depozyt, która oczywiście znika. Jednocześnie rozpoczyna się fala napadów na bogatych i raczej nieuczciwych ludzi, a na zachód ktoś przemyca napchane pieniędzmi poduszki... I w tym wszystkim tkwi Joanna...
STUDNIE PRZODKÓW 1979
Ciąg dalszy sagi rodzinnej, znów galeria postaci zwariowanych bab, które tym razem z maniackim uporem rozkopują studnie przodków, w poszukiwaniu ukrytego skarbu.
Jaka tajemnicę odkryje teraz Joanna i blondyn jej życia, Marek, w towarzystwie ciotek?
NAWIEDZONY DOM 1979
Pojawia się kolejna para bohaterów książek Joanny Chmielewskiej – tym razem niezwykłych dzieci, z jeszcze bardziej niezwykłym psem Chabrem. Janeczka i Pawełek są nadzwyczaj rozwinięci intelektualnie i ogromnie ciekawi świata, wszędzie wietrzą ogromne tajemnice, z dużym talentem wpadają też na trop owych, a pies jest mądrzejszy od niejednego człowieka i ratuje swoich państwa z przeróżnych opresji.
Teraz rodzina bohaterów przeprowadza się do domu, otrzymanego w spadku. Jakie tajemnice on kryje? Chaber powie...
WIELKIE ZASŁUGI 1981
Rodzina państwa Chabrowiczów z ukochanym psem wyjeżdża na wakacje...
I cóż się może zdarzyć w sielskim nadmorskim krajobrazie?
Ktoś rozkopuje groby na starych cmentarzach, dzieci i pies czują się nad wyraz zainteresowane tym zjawiskiem... No i włażą w sam środek niebezpiecznej afery.
Ale wszystko, jak zwykle kończy się dobrze ku zadowoleniu państwa Chabrowiczów. To chyba trudne mieć genialne dzieci.
SKARBY 1988
Tym razem Janeczka i Pawełek doprowadzą do wyjazdu całej rodziny do Algierii, znajdują bowiem skrawek listu, informujący o niesamowitych skarbach tamże. Jak im się to uda? Nie zdradzajmy tajemnicy małoletnich. Czy odnajdą tajemniczy skarb, czy ten, czy całkiem inny?
Cudowne krajobrazy, koloryt lokalny, sylwetki pracujących tam Polaków, zderzenie kultur i obyczajowości, a w wszystko to w atmosferze ogromnej tajemniczości.
Co te dzieci jeszcze wymyśla?
SZAJKA BEZ KOŃCA 1990
Zaczęło się od portretu góralki na desce, a może nie, może jeszcze wcześniej.
Mapa ukrycia wojennych skarbów przemieszcza się niemal po całym świecie, trup kładzie się gęsto, złowieszczy Przemysław rozkochuje i porzuca dziewczyny, Joanna kradnie mikrofilmy, zastępując je zdjęciem swojego zęba...
Co ja jestem winna, że prościej się nie da tego opowiedzieć?
2/3 SUKCESU 1991