Wyprbuj na sobie techniki superszybkiego czytania i sprbuj jej dorwna, jeli zdoasz... Pragn doda, e Vanda North peni funkcj redaktora naczelnego ksiki, ktr wanie czytasz!
DWIE FASCYNUJCE OPOWIECI O SZYBKIM CZYTANIU
Antonio di Marco Magliabechi
Antonio di Marco Magliabechi by wspczesnym Spinozy, Christophera Wrena, Isaaca Newtona i Leibniza. Urodzi si 29 padziernika 1633 roku w rodzinnym miecie Leonarda da Vinci, Florencji. Jego rodzice byli zbyt biedni, aby zapewni mu jakkolwiek formaln edukacj i bardzo wczenie oddali go na ucznia do miejscowego sprzedawcy owocw. Magliabechi spdza wolny czas w sklepie usiujc odszyfrowa to, co napisane byo w broszurach i gazetach, ktrymi zazwyczaj zawija towar.
Jeden ze staych klientw sklepu, tamtejszy ksigarz, zwrci uwag na prby modego czowieka odszyfrowania obcych mu hieroglifw liter. Przyj go do swojego sklepu, a Magliabechi ju wkrtce by w stanie rozpozna, zapamita i rozrni wszystkie ksiki. Z pomoc ksigarza Magliabechi nauczy si wreszcie porzdnie czyta i zacz czy nowo nabyt umiejtno z fenomenalnymi technikami mnemonicznymi, ktre umoliwiay mu zapamitanie w caoci prawie wszystkiego, co przeczyta (cznie z interpunkcj).
Pewien sceptycznie odnoszcy si do caej sprawy autor postanowi podda prbie rosnc saw modego czowieka; da Magliabechiemu nowy rkopis, ktrego ten nigdy wczeniej nie mg widzie, mwic, aby przeczyta go dla przyjemnoci. Magliabechi uwanie przeczyta tekst w zadziwiajcym tempie i prawie natychmiast zwrci go twierdzc, e zapozna si z nim w caoci. Wkrtce po tym zdarzeniu autor, udajc, e zgubi swj manuskrypt, poprosi Magliabechiego, czy mgby pomc odtworzy jego cz. Ku najwyszemu zdziwieniu modzieniec przepisa dla niego ca ksik, wpisujc dokadnie kade sowo i znak interpunkcyjny, jak gdyby po prostu przepisa orygina.
Mija czas, Magliabechi czyta coraz szybciej i szybciej, i zapamitywa coraz wicej ksig. W kocu zacza go otacza fama tak wielka, e autorytety ze wszystkich dziedzin przybyway do niego po wskazwki i materiay rdowe z interesujcych ich obszarw. Kiedykolwiek zadawano mu pytania, odpowiada przytaczajc dosowne cytaty z ksiek, ktre przeczyta i automatycznie zapamita.
Wie o nim zataczaa coraz szersze krgi, w kocu wielki ksi Toskanii mianowa go swoim osobistym bibliotekarzem. Aby da sobie rad z utrzymaniem olbrzymich zasobw biblioteki, Magliabechi postanowi wyrubowa swoje moliwoci czytania do poziomu prawie nadludzkiego. Wspczeni wspominali, e - aby zapamita cao - wystarczyo mu musn" stron wzrokiem raz lub dwa, ku wielkiemu zdziwieniu tych, ktrym dane byo to oglda. Twierdzono, e udao mu si przeczyta i zapamita zawarto caej biblioteki!
Jak wikszo geniuszy, Magliabechi pracowa nad rozwijaniem swoich umiejtnoci do wieku podeszego. Im wicej czyta i zapamitywa, tym szybciej i sprawniej by w stanie to robi. Wie niesie, e w latach staroci mia zwyczaj lee w ku otoczony tomami, ktre czyta i zapamitywa tak dugo, a zasn, a kady z nich zabiera mu nie wicej ni p godziny. Czyni tak a do mierci w 1714 roku, w wieku 81 lat.
Skoro system oko-mzg umoliwia Magliabechiemu tak niezwyke dokonania w dziedzinie czytania i zapamitywania, dlaczego reszta z nas wlecze si w tempie, ktre, w porwnaniu z nim, czyni nas praktycznie analfabetami? Okazuje si, e odpowied nie tkwi w braku podstawowych zdolnoci, lecz w tym, e skutecznie i mimo woli wyszkolilimy si w byciu powolnymi. Innymi sowy, przyswoilimy systemy przekona i nawyki niszczce nasz zdolno czytania z nalen prdkoci i rozumieniem.
Eugenia Aleksiejenko
W swojej ksice How to Pass Exams (Jak zdawa egzaminy) mistrz wiata w zapamitywaniu, Dominie O'Brien, przytacza niezwyk histori Eugenii, ktrej osignicia wydaj si dzi dorwnywa wyczynom Magliabechiego sprzed 350 lat.
Wedug jednego z badaczy Moskiewskiej Akademii Nauk, ta niezwyka dziewczyna potrafi czyta znacznie szybciej, ni jej palce odwracaj strony - gdyby nie musiaa zwalnia w celu wykonania tej czynnoci, czytaaby w tempie 416 250 sw na minut". W kijowskim Centrum Rozwoju Mzgu przygotowano dla Eugenii specjalny test, ktry przeprowadzono w obecnoci grona naukowcw. Mieli pewno, e moda dziewczyna nigdy wczeniej nie przeczytaa przygotowanego materiau, gdy byy to egzemplarze czasopism politycznych i literackich, ktre wyszy z druku w dniu, ktry Eugenia spdzia w odizolowanym pokoju centrum badawczego. Aby uczyni zadanie jeszcze trudniejszym, otrzymali z Niemiec ksiki nieznane i stare oraz dopiero co wydrukowane, ktre zostay przeoone na rosyjski, jedyny jzyk, jaki znaa Eugenia.