1. sprawozdania). Wielkość ta pochodzi bezpośrednio z bilansu lub rachunku zysków i strat. W celu ustalenia przepływów z operacyjnej działalności przedsiębiorstwa wynik ten koryguje się o:[24]
Amortyzację (A.II.1.) Jest to wielkość zawsze dodawana do wyniku finansowego, ponieważ stanowi koszt, który nie spowodował, w okresie jego uznania, wydatku. W pozycji tej należy wykazać amortyzacje planową i nieplanową;
rzeczowych składników majątku trwałego;wartości niematerialnych i prawnych;inwestycji, lecz do wysokości wydatków inwestycyjnych stanowiących podstawę odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem.Należy pamiętać, że kwota amortyzacji wykazana w sprawozdaniu nie może obejmować:
umorzenia składników majątku trwałego przyjętych z inwestycji, jeżeli w poprzednim okresie obrotowym dokonano w stosunku do nich odpisów amortyzacyjnych z tytułu ulgi w podatku dochodowym; orazkorekt wartości składników majątku trwałego przeznaczonych do likwidacji lub wycofanych z używania w związku z ostrożną ich wyceną wg wartości księgowej netto albo ceny sprzedaży netto w zależności, która wielkość jest niższa.Źródłem informacji o amortyzacji jest rachunek zysków i strat, jeżeli jest on sporządzony w układzie porównawczym, bądź informacja dodatkowa.
Zyski/Straty z tytułu różnic kursowych (A.II.2.)Powstanie różnic kursowych łączy się z dokonywaną:
w ciągu roku wyceną przy spłacie pożyczek, kredytów, należności i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych (zrealizowane różnice kursowe);na dzień bilansowy wycena środków pieniężnych, udziałów, papierów wartościowych, rozrachunków w związku ze zmianą kursu walut (niezrealizowane różnice kursowe)W ramach korekty zrealizowane różnice kursowe dotyczące działalności inwestycyjnej lub finansowej są eliminowane z działalności operacyjnej, a następnie są wykazywane odpowiednio w działalności inwestycyjnej (B.IX.) lub finansowej (pozycja C.IX.). Zrealizowane różnice kursowe mogą być ujemne, gdy kurs waluty w momencie spłaty jest niższy od kursu w momencie powstania tytułu rozrachunku w walucie obcej lub dodatnie, gdy sytuacja jest odwrotna. Zrealizowane ujemne różnice kursowe spoza działalności operacyjnej w części A sprawozdania z przepływów środków pieniężnych są wykazywane ze znakiem „+”, natomiast dodatnie różnice kursowe ujmowane są ze znakiem „-”. Ze znakiem zgodnym z charakterem różnic kursowych (ujemne – „-”, dodatnie – „+”) wykazuje się je w części B, jeżeli dotyczą działalności inwestycyjnej lub w części C, jeżeli dotyczą działalności finansowej.
Niezrealizowane różnice kursowe nie stanowią przepływów pieniężnych, gdyż nie towarzyszy im ruch pieniądza. Jednak ze względu na to, że korygują one stan rozrachunków, wykazuje się je w sprawozdaniu z przepływów środków pieniężnych w celu uzgodnienia stanu środków i ich ekwiwalentów na początek i koniec okresu. Jeżeli maja one charakter ujemny, to w sprawozdaniu należy je ująć ze znakiem „+”, a jeżeli mają charakter dodatni – ze znakiem „-”.
Odsetki i dywidendy otrzymane i zapłacone (A.II.3.)Zarówno odsetki jak i dywidendy płacone i otrzymane przez jednostkę związane są z prowadzeniem przez nie działalności inwestycyjnej lub finansowej, stad też korekta wyniku netto w tej pozycji polega na wyeliminowaniu tych wielkości z przepływów działalności operacyjnej i przeniesieniem do tych rodzajów działalności, których bezpośrednio dotyczą. Te, które maja charakter przychodów zamieszcza się ze znakiem „-”, natomiast mające charakter wydatków – ze znakiem „+”.
Odsetki i dywidendy zapłacone eliminuje się z działalności operacyjnej się ze znakiem „+”, a następnie wykazuje w odrębnych pozycjach działalności finansowej (odpowiednio pozycja C.VIII. i pozycja C.V.). Natomiast odsetki i dywidendy otrzymane wykazywane ze znakiem „-”, przenosi się do działalności inwestycyjnej (odpowiednio pozycja B.VIII. i B.VII.) .
Rezerwy na należności (A.II.4.)W tej pozycji wykazuje się zmianę stanu rezerw na należności pomiędzy końcem a początkiem okresu obrachunkowego. Zwiększenie stanu rezerw na koniec okresu jest zdarzeniem gospodarczych nie związanym z rozchodem środków pieniężnych, w związku z czym w sprawozdaniu wprowadzamy korektę ze znakiem „+”. Jeżeli natomiast nastąpi spadek stanu rezerw na koniec okresu, ujmuje się go ze znakiem „-”.
Inne rezerwy (A.II.5.) W pozycji tej wykazujemy zmianę stanu rezerw tworzonych na pewne lub prawdopodobne straty z operacji gospodarczych. Zasada tworzenia tej pozycji jest analogiczna jak w pkt.4. Zwiększenie stanu rezerw ujmuje się w sprawozdaniu ze znakiem „+”, natomiast zmniejszenie ze znakiem „-”. W „innych rezerwach” nie uwzględnia się rezerw na podatek dochodowy.
Podatek dochodowy od zysku brutto (A.II.6.) Należy tu podać (ze znakiem „+”) kwotę podatku dochodowego ujętego w rachunku zysków i strat jako obowiązkowe obciążenie wyniku finansowego.