), 2 dzia³y obróbki metalu (szlifowanie, ciêcie, smarowanie) oraz pralnia (oprócz zleceñ w³asnych wykonuje ona us³ugi dla okolicznych mieszkañców). Pozosta³a czeœæ Warsztatu to tzw. dzia³y obs³ugi w³asnej. "Nale¿¹ do nich: grupa porz¹dkowa, dzia³ magazynowo-transportowy oraz kuchnia, przygotowuj¹ca kilkaset
posi³ków dziennie.
Wszystkie wy¿ej wymienione dzia³y bezpoœrednio lub poœrednio zwi¹zane
z procesem produkcji s¹ celowo wewnêtrznie zró¿nicowane, tzn. posiadaj¹ pracowników (pos³uguj¹c siê terminologi¹ Œwiatowej Organizacji Zdrowia) z ró¿nym stopniem zdolnoœci osi¹gania (Sander ³ 990). Dla Warsztatu oznacza to optymalne wykorzystanie potencja³u upoœledzonych oraz mo¿liwoœæ przyjmowania zleceñ o wy¿szym stopniu z³o¿onoœci. Dla jednostki upoœledzonej to szansa na realizacjê siê w zawodzie i bodziec do zwiêkszania swoich umiejêtnoœci. Rozpowszechniony wœród tzw. normalnych ludzi pogl¹d o "pracy g³upich" nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistoœci. "Niektóre z wykonywanych w Warsztacie prac wymagaj¹ specjalistycznego przeszkolenia i u¿ycia urz¹dzeñ elektrycznó-mechanicznych.
Technicznych umiejêtnoœci oczekuje siê tak¿e od personelu wychowawczego. W ka¿dym dziale produkcyjnym zatrudnieni s¹ dwaj opiekunowie z wykszta³ceniem pedagogiczno-technicznym (najczêœciej wykszta³cenie techniczne uzupe³niane jest przeszkoleniem pedagogicznym). Wychowawcy odpowiadaj¹ bezpoœrednio za produkcjê, terminowe wykonanie zleceñ oraz przygotowanie upoœledzonych do pracy. Iloœæ opiekunów w grupie jest w zasadzie sta³a, mo¿e jednak ulec zmianie w sytuacjach wyj¹tkowych, np-du¿a iloœæ zleceñ, skomplikowane zmiany produkcyjne lub trudnoœci wychowawcze.
Warsztaty dla upoœledzonych s¹ zobligowane odpowiednimi przepisami
do dzia³alnoœci rehabilitacyjno-opiekuñczej oraz do stymulacji rozwoju osobowoœci swoich pracowników poprzez zajêcia towarzysz¹ce. Lebenshilte;
realizuj¹c te wymagania stworzy³a 2 dzia³y rehabilitacyjno-opiekuñcze.
Pierwszy z nich finansowany czêœciowo przez Urz¹d dla Bezrobotnyc" przygotowuje poprzez trening manualno-sprawnoœciowy do póŸniejszej 9f'
tywnoœci zawodowej.
Drugi przeznaczony jest dla osób nieradz¹cych sobie z prac¹ lub chwilowo do niej niezdolnych (np. ze wzglêdu na stan psychiczno-emocjonalny). W grupie tej terapiê ruchowo-z¹jêciow¹ uzupe³niaj¹ proste czynnoœci produkcyjne. Dziêki temu nawet ciê¿ej upoœledzeni nie zostaj¹ wykluczeni ze spo³ecznoœci pracuj¹cej i mog¹ z dum¹ opowiadaæ: "chodzê do pracy".
Dla wszystkich pracowników organizowane s¹ dodatkowo zajêcia towarzysz¹ce. Osoby te mog¹ braæ udzia³ w zajêciach sportowo-korekcyjnych, zespole muzyczno-tanecznym, grupach plastycznych, ¹ tak¿e wycieczkach, festynach i innych imprezach.
Istnienie bazy terapeutyczno-rehabilitacyjnej nie przes³ania faktu, ¿e zasadniczym celem warsztatu jest umo¿liwienie jednostkom upoœledzonym pracy zarobkowej. System finansowania zak³adu zwi¹zany jest bezpoœrednio z efektywnoœci¹ produkcji, a przy braku zleceñ i zamówieñ podlega on twardym regu³om rynku, z ryzykiem niewyp³acalnoœci w³¹cznie. Dlatego zmniejszona wydajnoœæ pracy jednostek upoœledzonych umys³owo kompensowana jest wielkoœci¹ ich wynagrodzeñ oscyluj¹cych w granicach 150-250 DM miesiêcznie. Dla osób mieszkaj¹cych w domu, bêd¹cych na utrzymaniu rodziców lub ¿yj¹cych w oœrodkach utrzymywanych przez pañstwo jest to du¿e, samodzielnie zapracowane kieszonkowe. Warsztat op³aca te¿ sk³adki ubezpieczeniowe i emerytalne pracowników, gwarantuj¹ce teraz i w przysz³oœci pe³n¹ gamê œwiadczeñ socjalnych.
Oœrodki mieszkalne Lebenshilfe
Lebenshilfe to tak¿e kompleks mieszkalny, w sk³ad którego wchodzi;
5 grup mieszkalnych, oœrodek oraz dom opieki nad ciê¿ko upoœledzonymi.