Art. 107. 1. Prawo dochodzenia w postêpowaniu s¹dowym lub w postêpowaniach, o których mowa w art. 109 i art. 110, roszczeñ okreœlonych w ustawie, wynikaj¹cych ze stosunków z przedsiêbiorcami wyznaczonymi, przys³uguje u¿ytkownikowi koñcowemu po wyczerpaniu drogi postêpowania reklamacyjnego.
2. Drogê postêpowania reklamacyjnego w przypadku, o którym mowa w ust. 1, uwa¿a siê za wyczerpan¹, je¿eli przedsiêbiorca wyznaczony nie zap³aci³ dochodzonej nale¿noœci w terminie 30 dni od dnia, w którym reklamacja us³ugi telekomunikacyjnej zosta³a uznana.
Art. 108. 1. Roszczenia dochodzone na podstawie art. 105 przedawniaj¹ siê z up³ywem 12 miesiêcy od koñca okresu rozliczeniowego, w którym zakoñczy³a siê przerwa w œwiadczeniu us³ugi telekomunikacyjnej, albo od dnia, w którym us³uga zosta³a nienale¿ycie wykonana lub mia³a byæ wykonana.
2. Bieg przedawnienia roszczeñ zawiesza siê na okres od dnia wniesienia reklamacji us³ugi telekomunikacyjnej do dnia udzielenia na ni¹ odpowiedzi, nie d³u¿ej jednak ni¿ na okres przewidziany do rozpatrzenia reklamacji.
Rozdzia³ 4
Sposoby rozstrzygania sporów
Art. 109. 1. Spór cywilnoprawny miêdzy konsumentem a dostawc¹ publicznie dostêpnych us³ug telekomunikacyjnych mo¿e byæ zakoñczony polubownie w drodze postêpowania mediacyjnego.
2. Postêpowanie mediacyjne prowadzi Prezes UKE na wniosek konsumenta lub z urzêdu, je¿eli wymaga tego ochrona interesu konsumenta.
3. W toku postêpowania mediacyjnego Prezes UKE zapoznaje dostawcê publicznie dostêpnych us³ug telekomunikacyjnych z roszczeniem konsumenta, przedstawia stronom sporu przepisy prawa maj¹ce zastosowanie w sprawie oraz ewentualne propozycje polubownego zakoñczenia sporu.
4. Prezes UKE mo¿e wyznaczyæ stronom termin do polubownego zakoñczenia sprawy.
5. Prezes UKE odstêpuje od postêpowania mediacyjnego, je¿eli w wyznaczonym terminie sprawa nie zosta³a polubownie zakoñczona oraz w razie oœwiadczenia co najmniej jednej ze stron, ¿e nie wyra¿a ona zgody na polubowne zakoñczenie sprawy.
Art. 110. 1. Sta³e polubowne s¹dy konsumenckie przy Prezesie UKE, zwane dalej "s¹dami polubownymi", tworzone s¹ na podstawie umów o zorganizowaniu takich s¹dów, zawartych przez Prezesa UKE z organizacjami pozarz¹dowymi reprezentuj¹cymi konsumentów, przedsiêbiorców telekomunikacyjnych lub operatorów pocztowych. Koszty administracyjne funkcjonowania s¹dów polubownych pokrywa Prezes UKE.
2. Umowy, o których mowa w ust. 1, okreœlaj¹ w szczególnoœci zasady pokrywania kosztów wynagrodzenia arbitrów oraz zwrotu kosztów poniesionych w zwi¹zku z wykonywaniem czynnoœci arbitra.
3. S¹dy polubowne rozpatruj¹ spory:
1) o prawa maj¹tkowe wynik³e z umów o œwiadczenie us³ug telekomunikacyjnych, w tym o zapewnienie przy³¹czenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej, zawartych pomiêdzy konsumentami i przedsiêbiorcami telekomunikacyjnymi;
2) o prawa maj¹tkowe wynik³e z umów o œwiadczenie us³ug pocztowych.
4. Minister Sprawiedliwoœci, w porozumieniu z ministrem w³aœciwym do spraw ³¹cznoœci, okreœli, w drodze rozporz¹dzenia, regulamin organizacji i dzia³ania s¹dów polubownych przy Prezesie UKE, w tym:
1) wewnêtrzn¹ organizacjê s¹dów polubownych,
2) tryb funkcjonowania s¹dów polubownych,
3) czynnoœci jurysdykcyjne i administracyjne s¹dów polubownych i ich organów,
4) wymagania dotycz¹ce kwalifikacji i bezstronnoœci arbitrów
- maj¹c na uwadze zasady niezawis³oœci, przejrzystoœci, kontradyktoryjnoœci, skutecznoœci i reprezentacji oraz specyfikê spraw telekomunikacyjnych i pocztowych.
5. W postêpowaniu przed s¹dami polubownymi w zakresie nieuregulowanym ustaw¹ stosuje siê przepisy Kodeksu postêpowania cywilnego.
DZIA£ IV
Gospodarowanie czêstotliwoœciami i numeracj¹
Rozdzia³ 1
Gospodarowanie czêstotliwoœciami
Art. 111. 1. Przeznaczenie dla poszczególnych s³u¿b radiokomunikacyjnych czêstotliwoœci lub zakresów czêstotliwoœci, zwanych dalej "czêstotliwoœciami", oraz ich u¿ytkowanie okreœla siê w Krajowej Tablicy Przeznaczeñ Czêstotliwoœci.
2. Czêstotliwoœci mog¹ byæ u¿ytkowane jako:
1) cywilne;
2) rz¹dowe;
3) cywilno-rz¹dowe.
3. Rada Ministrów okreœli, w drodze rozporz¹dzenia, Krajow¹ Tablicê Przeznaczeñ Czêstotliwoœci, realizuj¹c politykê pañstwa w zakresie gospodarki zasobami czêstotliwoœci, spe³niania wymagañ dotycz¹cych kompatybilnoœci elektromagnetycznej oraz telekomunikacji, z uwzglêdnieniem miêdzynarodowych przepisów radiokomunikacyjnych, oraz wymagañ dotycz¹cych:
1) zapewnienia warunków dla harmonijnego rozwoju s³u¿b radiokomunikacyjnych oraz dziedzin nauki i techniki, wykorzystuj¹cych zasoby czêstotliwoœci,
2) wdra¿ania nowych, efektywnych technik radiokomunikacyjnych,
3) obronnoœci, bezpieczeñstwa pañstwa oraz bezpieczeñstwa i porz¹dku publicznego
- kieruj¹c siê koniecznoœci¹ zachowania jej aktualnoœci.
Art. 112. 1. Prezes UKE ustala plany zagospodarowania czêstotliwoœci oraz zmiany tych planów z w³asnej inicjatywy lub: