Każdy jest innym i nikt sobą samym.

Przewidziane przez kodeks skutki mog wic nastpi jedynie wwczas, gdy pracownik podniesie zarzut niezachowania formy pisemnej wypowiedzenia. Natomiast gdy pracownik nie podniesie zarzutu, wwczas mimo niezachowania formy pisemnej,
116
wypowiedzenie bdzie skuteczne i doprowadzi do rozwizania wypowiedzianej umowy. Jeeli jednak pracownik podniesie zarzut braku formy pisemnej wypowiedzenia, wwczas o skutkach braku tej formy orzeka sd pracy. W zalenoci od rodzaju wypowiedzianej umowy sd moe bd uzna wypowiedzenie za bezskuteczne lub, jeeli doszo ju do rozwizania wypowiedzianej umowy, przywrci pracownika do pracy (art. 45 l k.p.), bd przyzna pracownikowi odszkodowanie (art. 50 l i 3 k.p.).
C. OKRESY l TERMINY WYPOWIEDZENIA
Istotnym elementem konstrukcji wypowiedzenia umowy o prac s okresy
1 terminy wypowiedzenia. Zapewniaj one bowiem ochron interesw stron stosunku pracy oraz sprzyjaj lepszemu zabezpieczeniu rytmicznoci procesu pracy.
Przez okres wypowiedzenia rozumie si czas, jaki musi upyn midzy zoeniem owiadczenia woli stron o wypowiedzeniu a rozwizaniem tej umowy w nastpstwie zoonego wypowiedzenia. Natomiast przez termin wypowiedzenia rozumie si zastrzeony przez ustawodawc dzie, w ktrym winien koczy si okres wypowiedzenia. Dugo okresw wypowiedzenia, jednakowa dla obu stron stosunku pracy, zostaa zrnicowana w zalenoci od rodzaju umowy. Przy umowie na okres prbny okres wypowiedzenia ustalony zosta odmiennie dla pracownikw o okresie prbnym nie przekraczajcym
2 tygodni, duszym ni 2 tygodnie i wynoszcym 3 miesice. W pierwszym przypadku wynosi on 3 dni robocze, w drugim l tydzie, a w trzecim 2 tygodnie. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas okrelony uksztatowany zosta jednolicie i wynosi 2 tygodnie. Natomiast okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nie okrelony zrnicowany zosta w zalenoci od stau pracy u danego pracodawcy i wynosi:
a) 2 tygodnie - jeeli pracownik by zatrudniony przez okres krtszy ni 6 miesicy,
b) l miesic - jeeli pracownik by zatrudniony co najmniej 6 miesicy,
c) 3 miesice -jeeli pracownik by zatrudniony co najmniej 3 lata.
Ustalajc dugo okresu wypowiedzenia w zalenoci od stau pracy kodeks stan na stanowisku, e do okresu pracy, od ktrego zaley dugo okresu wypowiedzenia, zalicza si okresy pracy u poprzedniego pracodawcy, jeeli zmiana pracodawcy nastpia na zasadach okrelonych w art. 231, a take w innych przypadkach, gdy z mocy odrbnych przepisw nowy pracodawca jest nastpc prawnym w stosunkach pracy nawizanych przez pracodawc poprzednio zatrudniajcego tego pracownika. Jeeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku zwizanym z odpowiedzialnoci materialn za powierzone mienie, strony mog ustali, e jeeli bdzie on zatrudniony krcej ni 6 miesicy, okres wypowiedzenia wyniesie l miesic, a jeeli bdzie zatrudniony powyej 6 miesicy - 3 miesice. Strony mog te po dokonaniu wypowiedze-
117
ma umowy przez jedn z nich ustali wczeniejszy termin rozwizania umowy; ustalenie takie nie zmienia jednak trybu rozwizania umowy.
Jeeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o prac zawartej na czas nie okrelony nastpuje z powodu ogoszenia upadoci lub likwidacji pracodawcy albo zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczcych pracodawcy, okrelonych w odrbnych przepisach, pracodawca moe, w celu wczeniejszego rozwizania umowy o prac, skrci okres trzymiesicznego wypowiedzenia, najwyej jednak do jednego miesica. W takim przypadku pracownikowi przysuguje odszkodowanie w wysokoci wynagrodzenia za pozosta cz okresu wypowiedzenia.
Terminy wypowiedzenia, ustalajce, w jakim dniu koczy si okres wypowiedzenia, dotycz wszystkich wypowiadanych umw o prac. Jeeli okres wypowiedzenia umowy o prac obejmuje tydzie lub miesic albo ich wielokrotno - wwczas, gdy jest liczony w tygodniach, koczy si w sobot, a gdy jest liczony w miesicach - w ostatnim dniu miesica. Terminy te s wice niezalenie od tego, czy okres, jaki upywa od owiadczenia woli o wypowiedzeniu umowy, koczy si wczeniej w innym dniu tygodnia lub miesica. Natomiast okres wypowiedzenia umowy o prac na okres prbny, wynoszcy 3 dni robocze, koczy si po upywie tych dni niezalenie od tego, w jakim dniu tygodnia to nastpi.

Tematy