Każdy jest innym i nikt sobą samym.


Liczba napadów zwiększała się również w okolicznościach przypominających sytuację gwałtu, chociaż pacjentka nie zdawała sobie z tego sprawy.
Napady występowały np.często po stosunku płciowym.
Metodę taką, polegającą na wielokrotnym powtarzaniu seansów hipnotycznych, podczas których stosuje się stopniowo przeniesienie pacjenta do różnych ważnych okresów i sytuacji jego życia oraz stopniowa wprowadza się materiał do
świadomości, interpretuje.
108.
uczucie odprężenia.
W czasie kolejnego seansu hipzasugerowanojej przeżycie pobytu w szatni w przyy już nie będzie się bała.
Do tel sugestii nawiązuje.
go i odreagowuje, można określić jako hipnoanalizęNiektórzy autorzy
amerykańscy zachowują jednak tej min bipnoanaiiza dla metody psychoanalitycznej, w kto rej hipnozę stosuje się do przezwyciężania oporu i przy spieszenia wglądu,
.
Przeżycia wy obrażę nioweU pacjentów o bujnej wyobraźni można stosować
odreagowanie, wykorzystując stan relaksacji z pobudzeniem wyobraźni (obrazowego myślenia) .
Pacjent spoczywa w pozycji leżącej z zamkniętymi oczami.
Można również wykorzystać początków e ćwiczenia treningu autogennego.
Istnieje kilka wariantów tej techniki.
S.
Kretschmer i K.
Betz (1960) mówią o, Bildstreifendenken", taśmie obrazowego myślenia, rozumiejąc przez to podobne do filmu sekwencje, w których każda grupa obrazów jest scenicznie zorganizowana.
To obrazowe myślenie dokonuje się przy zwężonej świadomości, przy zachowanym poczuciu własnej aktywności i silnym udziale afektu.
Do katartycznego odreagowania dochodzi niekiedy zupełnie przypadkiem,
kiaayindziej wytwarzanie obrazów myślowych alymulowanejest przez omawiaaiie tematów związanych z problemanupacjenta.
Autorzy ci zalecają wykorzystanie tej metody także w celu dalszego kształtowania osobowości: przez pogłębianie przeżyć, aż dc medyłacji, podczas którycń dochodzi do przeżycia i poznania rzeczywistości niemożliwej do poznania rozumowego, dającej się nalomiast poznać dzięki przeżyciu wewnętrznemu.
Desoille w le rete etet (e we śnie na jawie, podobnie jak Nappich w swoim, ćwiczeniu medrtacyjnym", zalecają s**bclicznewrokcrażenie unoszenia się'w górę.
Brachfeld bierze za 3 uakt wyjścia wysoJi szczyt, z którego pacjent wchodzi po drabi-n*e w gćre du nieba, po czym pta się go o to, co wówczas.
44-Psychoterapia..
309.
przeżywał.
Przeżycia nabieraJĘ częto misłycznego charakteru i można je porównać z, zejściem w głębiny", z popędami, z instynktami.
M.
Leuner (l 97 Q nazywa swoją metodę katatymiczrymprzeżywariem obrazowym
(katathgmes Bilderleben) .
Podobnie jak poprzednio wymienieni autorzy, poleca pacjentowi, żeby sobie wyobrażał określone sceny, słażące za podstawę do subiektywnego tworzenia obrazów, które mają znaczenie symboliczne.
Do obrazów wymienianych przez Leunera należy widok łąki wejście na górę, spojrzenie w głąb piekieł, śledzenie biegu strumienia od źródła aż do morza, spojrzenie w dół wypełniony błotem, przeszukiwamie domu, spotkanie z ojcem i matką oraz obserwowanie wulkanu.
Pacjent porusza się w metaforycznej sferze swego życia wewnętrznego i opisuje swoje przeżycia.
W ciągu kilku takich seansów wytwarza się, katatymiczna panorama", która umożliwia wgląd w podświadome problemy pacjenta.
Najintensywniejszy proces przeżywania Ceuner nazywa symbolicznym dramatem: symboliczne postacie, pojawiające się na łące albo wyłaniające się z bagna czy piekła, w wyobrażeniach są doprowadzone do spotkań i interakcji.
Wyjaśnienie jest oparte na koncepcjach psychoanalitycznych.
Strona 90
Psychoterapia kierunki metody badania.txt
W.
Luthe (1969) opracował metodę, którą nazywa odreagowaniem autogennym.
Za punkt wyjścia przyjmuje on stan relaksacji, w który pacjent jest wprowadzany po, dokładnym opanowaniu standardowych ćwiczeń treningu autogennego (por.str.
2551.
Odreagowanie autogenne polega na tym, że pacjent zastępuje wyćwiczony stan, biernej koncentracji"autogenną formułką dotyczącą stanu, biernej akceptacji".
Jest to postawa obserwatora, który biernie przyjmuje wszystko, co mu przychodzi na myśl.
Jednocześnie wszystkie myśli, wyobrażenia 210.
i uczucia wyraża słowami: według terminologii Luthego" wyraża wszystko, co opracowuje i programuje jego mózg".
Zarówno terapeuta, jak i pacjent powinni respektować dynamikę tych zjawisk i nie ingerować w proces odreagowania.
Jeżeli możliwe jest utrwalenie wypowiedzi na taśmie, zadaniem pacjenta będzie przepisanie materiału w domu, a następnie głośne odczylamego i zinterpretowanie.
Posiedzenia z terapeutą powtarzają się aż do wyczerpania tematów: częściowo pacjent noże je opracowywać w domu samodzielnie.
Odreagowanie autogenne Jet-według Lalhego-ie 4@ąz form szerszej metody
neutralizacji autogennej.
Drugą formą neutralizacji jest werbalizacja autogenna.
Jest to prostsza forma, ąrzy której pacjent z góry skierowuje uwagę na swoje określone problemy, uświadamiając rabie w pełni ich negaGwó wNrwna swój stan psychiczny czy swoje trudności.
W trakcie trwedastanu relaksac li, wywołanego zastosowanymi ćwiczeniami treningu autogeanego, stara się wyrazić słremi swoje pęłlPBYL-uthe ąróbował klasyfikawać, kierowane mózgiem"mechanizmy neutralizacji autogennej.
Obejmują one np.programowanie tematyki (kolejność materiału, który jest uświadamiany) , powtarzanie tematów (wielokrotne pojawianie się określonego materiałuji modyfikację tematów (zmiany i tematyczne zniekształcenia,
powodujące, że pacjent nie rozumie tresek interpretacje materiału, które nie są zgodne z rzeczywistością) .
Pojęcie odreagowania w definicji Luthego jest bardzo zbliżone do pojęcia odreagowania (abreakcji) stosowanego w psychologii głębi.
Jednakże terminologię psychodynamiezną Luthe zastępuje konsekwentnie
terminologią neurofiz jologiczną.
Luthe poświęcił opisowi, teorii i przykładom zasłoowudametody neutralizacji autogennej dwa tomy ze swego F-woow!o Xompendium terapii autogennej: tom V pt.
Dgnamics of cdogełic neuiralization (tło) i tom VI pt.
TredmeM uith autocenic.
124.
211.
**i*.
neutrclization (19721.
Medytacyjna metoda Leunera zastałą przedstawiona w broszurze Katathgmes Bilderleben (l 97 o) .
hlożliwości wykorzystania wyobrażeń wzrokowych, wzbudzają coraz większe zainteresowanie ze względu na efekty zastosowania ich jako pomocniczej metody psychoterapii, szerszej niż abreakcja.
Techniki takie są opisane w pracach Singera lmcgerg md dagdream methodin psychothercpy OWA) i E.
Sborra Psgchotherdpgthroug 3 h imdgerg O 9 iW.

Tematy