Niekiedy powdztwo takie jest nazywane procesem adhezyjnym, co mona tumaczy jako proces poczony" lub czny", mieszany". Nazw proces adhezyjny" (Adhaesions-Yerfahren) wprowadzi
185
Powd cywilny
jako pierwszy J.Chr. Eschenbach (Eintheilungen und Quellen des Cri-minalprozesses, 1788) w miejsce dawniej uywanej nazwy proces denuncjacyjny", ktra dziki opracowaniu naukowemu Kleischroda zdobya w kocu XIX wieku pene uznanie w niemieckiej doktrynie procesu karnego.
Zrnicowane pogldy na charakter procesu adhezyjnego znajduj praktyczny wyraz w argumentach przeciwnikw wczania elementw odpowiedzialnoci cywilno-prawnej do prawa karnego. Z argumentw stojcych na pograniczu dogmatyki i praktyki prawa karnego materialnego, naley przytoczy zarzuty, e zasdzenie odszkodowania cywilnego w procesie karnym jest sprzeczne z jego gwnym celem, zaciera rnice midzy prawem cywilnym i karnym (co jest niebezpieczne ze wzgldu na rne struktury procesu karnego i cywilnego, w szczeglnoci reguy dowodowe), a take wymaga wikszego nakadu pracy od sdziw karnych, ktrzy najczciej nie s przyzwyczajeni do rozstrzygania kwestii cywilno-prawnych. W rezultacie powoduje to wzrost kosztw funkcjonowania wymiaru sprawiedliwoci w sprawach karnych, powodujc jednoczenie wielu trudnoci dla pokrzywdzonego, ktry - jeli uzyska zasdzenie swojego roszczenia i tak bdzie musia je egzekwowa w drodze cywilnej.
Jednake naley wskaza na aspekt prakseologiczny takiego uregulowania, ktre pozwala na przesdzenie w jednym postpowaniu sdowym zarwno o odpowiedzialnoci karnej jak i cywilnej sprawcy przestpstwa, a na gruncie polskiego kpk. z 1997 r. suy realizacji j jednego z celw procesu karnego, jakim jest uwzgldnienie prawnie j chronionych interesw pokrzywdzonego (art. 2 1 pkt. 3 kpk.).
W drodze powdztwa cywilnego w procesie karnym mona dochodzi odszkodowania zarwno za szkod rzeczywist (damnum emergens) wyrzdzon przestpstwem, jak i za utracone przez pokrzywdzonego korzyci (lucrum cessans). Przemawia za tym brzmi-nie art. 361 kodeksu cywilnego, czego w aden sposb nie neguje ani nie ogranicza powoany wyej art. 62 kpk.
W procesie adhezyjnym mona dochodzi jedynie roszcze majtkowych, a wic da natury ekonomicznej, ktrych uwzgldnienie ma zniwelowa skutki przestpstwa.
186
Powd cywilny
W przypadku powdztwa adhezyjnego naley wskaza na szereg przesanek negatywnych, czyli przeszkd uniemoliwiajcych jego dochodzenie w procesie karnym. Wynikaj one niewtpliwie z przy-datkowos'ci" tych roszcze, jako jednej z moliwych drg dochodze-< nia zadouczynienia za szkody wyrzdzone przestpstwem, pozostajcych w cieniu generalnej zasady dochodzenia takich roszcze przed sdem cywilnym (por. art. 12 kodeksu postpowania cywilnego).
Wystpowanie tych przeszkd procesowych skutkowa moe bd odmow przyjcia powdztwa cywilnego, bd pozostawieniem go bez rozpoznania przez sd karny. Obie decyzje sdu maj charakter formalny, a nie merytoryczny, gdy nie decyduje si tu o zasadnoci ' roszczenia, lecz jedynie o niemonoci jego dochodzenia przed sdem karnym, co nie wyklucza skierowania sprawy do sdu cywilnego.
Do powodw odmowy przyjcia powdztwa cywilnego (o czym sd decyduje przed rozpoczciem przewodu sdowego) art. 65 1 kpk. zalicza:
1. Niedopuszczalno z mocy przepisu szczeglnego. Chodzi tu o przepisy wyczajce moliwo wniesienia tego powdztwa np. w postpowaniu w sprawach nieletnich - art. 48 pkt. 4 ustawy o postpowaniu w sprawach nieletnich z 1982 r.
2. Brak bezporedniego zwizku z zarzutem oskarenia, co wynika z samej definicji powdztwa adhezyjnego.
3. Wniesienie powdztwa przez osob nieuprawnion.
4. Fakt, i to samo roszczenie jest przedmiotem innego postpowania lub o roszczeniu tym prawomocnie orzeczono. Chodzi tu wic o sytuacje, gdy sprawa o roszczenie cywilnoprawne wynikajce z przestpstwa ju zawisa" przed sdem cywilnym, bd innym sdem karnym, bd te jest objta powag rzeczy osdzonej (res iudicatae).
5. Wystpowanie wspuczestnictwa koniecznego z instytucj pastwow, samorzdow lub spoeczn albo z osob, ktra nie wystpuje w charakterze oskaronego.
Ta ostatnia przyczyna odmowy przyjcia powdztwa cywilnego w procesie karnym stanowi istotne novum wprowadzone do polskiego systemu procesu karnego przez kpk. z 1997 r. W ten sposb nadano
187
Powd cywilny