X


Każdy jest innym i nikt sobą samym.

Większość pierwszych kursów bazowała jednakże na informacjach z dość nieoczekiwanego źródła: Królewskich Sił Powietrznych.
W czasie II wojny światowej taktycy odkryli, że w trakcie lotu wielu pilotów nie jest w stanie odróżnić od siebie widziane z daleka samoloty. W warunkach walki na śmierć i życie stanowiło to poważną przeszkodę, taktycy rozpoczęli więc poszukiwania środka zaradczego. Powstał przyrząd zwany tachistoskopem, wyświetlający na dużym ekranie przez moment obrazy, w różnych odstępach czasu. Rozpoczęto od dość dużych zdjęć sojuszniczych i wrogich maszyn oraz długiego czasu wyświetlania. Następnie stopniowo skracano ten czas, jednocześnie zmniejszając rozmiary i zmieniając kąt oglądania obiektu. Ze zdumieniem odkryto, iż dzięki treningowi przeciętna osoba była w stanie odróżnić samoloty niewiele większe na obrazie od plamki, gdy rzutowano je na ekran zaledwie przez jedną pięćsetną sekundy.
Wysnuto wniosek, że skoro oczy potrafią postrzegać z tak nieprawdopodobną prędkością, szybkość czytania mogłaby z pewnością zostać poważnie zwiększona. Zdecydowano się zastosować uzyskaną wiedzę w sferze czytania. Korzystając dokładnie z tego samego urządzenia, wyświetlano najpierw na ekranie dużą czcionką jedno słowo przez około pięciu sekund, stopniowo zmniejszano rozmiary liter i skracano czas każdego wyświetlenia. Wreszcie rzutowano na ekran jednocześnie cztery słowa przez jedną pięćsetną sekundy, a badani nadal byli w stanie je odczytać.
W konsekwencji tych odkryć większość kursów szybkiego czytania oparta była na wyświetlaniu kart, czyli treningu z zastosowaniem tachistoskopu (znanym także jako trening z nieruchomym ekranem).
Przeciętnie szybkość jednostki podnosiła się z 200 do 400 słów na minutę. Na początku brzmiało to fantastycznie: podwojenie tempa czytania!
Jeśli jednak spojrzeć na to z matematycznego punktu widzenia, staje się oczywiste, że coś tu nie jest w porządku. Skoro oko jest w stanie rozpoznać obraz (np. samolot lub słowo) w ciągu jednej pięćsetnej sekundy, oznacza to, iż szybkość czytania powinna wynosić 60 sekund x 500 słów na sekundę = 30 000 (niegruba książka) w ciągu minuty! Gdzie więc podziało się pozostałych 29 600 wyrazów?!
Nie zdając sobie z tego sprawy, zwolennicy metody posługiwania się tachistoskopem śmiało kontynuowali swoją pracę. W ich podejściu postępy studentów mierzone były za pomocą wykresu podzielonego na jednostki od 100 do 400 słów na minutę (patrz rysunek 3a). Regularnie trenując większość uczestników była w stanie podnieść swoją średnią z 200 do 400 słów na minutę, co stanowi dokładnie różnicę między uczniem szkoły podstawowej a absolwentem uczelni, tak jak przedstawiono to na stronie 34.
Kursanci, doskonale wyszkoleni za pomocą tachistoskopu, po kilku tygodniach “czytania na poziomie absolwenta uczelni" donosili o swoim ogólnym rozczarowaniu wynikami treningu. Większość informowała, że wkrótce po jego zakończeniu tempo czytania znowu opadło do poprzedniego poziomu. To z kolei przypomina powrót do pierwotnej normy czytania przez typową osobą dorosłą (patrz strona 34).
Dopiero niedawno zrozumiano, że normalny zakres możliwości czytania waha się w granicach od 200 do 400 słów na minutę i że większość ludzi bliższa jest niższemu progowi tego zakresu. Poprawa zdolności czytania zaobserwowana po kursach z użyciem tachistoskopu miała w rzeczywistości niewiele wspólnego z treningiem, lecz spowodowana była raczej wzrostem motywacji uczestników w ciągu kilku tygodni, który sprawił, iż byli oni w stanie osiągnąć najwyższą wartość swojego normalnego zakresu. Do innego wyjaśnienia niepowodzenia przedstawionego podejścia możemy dojść, odwołując się do podstawowej zasady obserwacji: aby zobaczyć coś wyraźnie, oko musi najpierw pozostać nieruchome w relacji z postrzeganym obiektem.
 
30 ostatnich lat
Chociaż stopniowo zaczęto zdawać sobie sprawę, że tachistoskop nie stanowi uniwersalnego rozwiązania problemu szybkiego czytania, technika ta jest przydatna jako część podstawowego zestawu ćwiczeń.

Tematy

Drogi użytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

 Tak, zgadzam siÄ™ na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu dopasowania treÅ›ci do moich potrzeb. PrzeczytaÅ‚em(am) PolitykÄ™ prywatnoÅ›ci. Rozumiem jÄ… i akceptujÄ™.

 Tak, zgadzam siÄ™ na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu personalizowania wyÅ›wietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treÅ›ci marketingowych. PrzeczytaÅ‚em(am) PolitykÄ™ prywatnoÅ›ci. Rozumiem jÄ… i akceptujÄ™.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.