Każdy jest innym i nikt sobą samym.

Znaczy to, że nie możemy dokładnie przewidzieć, w jakiej mierze pojęcia te będą nam poma­gały orientować się w świecie. Wiemy, że wiele pośród nich można stosować do ujęcia szerokiego kręgu naszych wewnętrznych lub zewnętrznych doświadczeń, w istocie jednak nigdy nie wiemy dokładnie, w jakich granicach stosować je można. Dotyczy to również najprostszych i najbardziej ogólnych pojęć, takich jak “istnienie", “czas", “przestrzeń". Toteż sam czysty rozum [20] nigdy nie umożliwi osiągnięcia żadnej prawdy absolutnej.
Pojęcia mogą jednak być ściśle zdefiniowane z punktu widzenia ich związków wzajemnych. Z przypadkiem ta­kim mamy do czynienia wtedy, gdy pojęcia wchodzą w skład systemu aksjomatów i definicji, który może być wyrażony za pomocą spójnego schematu matematyczne­go. Taki system powiązanych ze sobą pojęć może ewen­tualnie być zastosowany do ujęcia danych doświadczal­nych dotyczących rozległej dziedziny zjawisk i może nam ułatwić orientację w tej dziedzinie. Jednakże gra­nice stosowalności tych pojęć z reguły nie są znane, a przynajmniej nie są znane dokładnie.
Nawet jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że sens po­jęć nigdy nie może być określony absolutnie ściśle, to przyznajemy, że pewne pojęcia stanowią integralny element metody naukowej, jako że w danym czasie sta­nowią one ostateczny wynik rozwoju myśli ludzkiej. Niektóre z nich powstały bardzo dawno; być może, są one nawet odziedziczone. W każdym razie są one nie­zbędnym narzędziem badań naukowych w naszej epoce i w tym sensie możemy o nich mówić, że mają charakter aprioryczny. Jest jednak rzeczą możliwą, że w przyszło­ści zakres ich stosowalności znów ulegnie zmianie, zo­stanie jeszcze bardziej ograniczony.
 
VI. TEORIA KWANTÓW A INNE DZIEDZINY NAUK PRZYRODNICZYCH 
Stwierdziliśmy poprzednio, że pojęcia nauk przyrod­niczych mogą być niekiedy ściśle zdefiniowane ze względu na ich wzajemne związki. Z tej możliwości po raz pierwszy skorzystał Newton w Zasadach [21], i właśnie dlatego dzieło to wywarło w następnych stuleciach tak wielki wpływ na rozwój nauk przyrodniczych. Newton na początku podaje szereg definicji i aksjomatów, tak wzajemnie ze sobą powiązanych, że tworzą one to, co można nazwać “systemem zamkniętym". Każdemu po­jęciu można tu przyporządkować symbol matematyczny. Związki pomiędzy poszczególnymi pojęciami są przed­stawione w postaci równań matematycznych, które wią­żą te symbole. To, że system ma postać matematyczną, jest gwarancją tego, że nie ma w nim sprzeczności. Ru­chy ciał, które mogą zachodzić pod wpływem działania sił, są reprezentowane przez możliwe rozwiązania odpo­wiednich równań. Zespół definicji i aksjomatów, który można podać w postaci równań matematycznych, trak­tuje się jako opis wiecznej struktury przyrody. Struk­tura ta nie zależy od tego, w jakim konkretnym prze­dziale czasu i w jakim konkretnym obszarze przestrzeni zachodzi rozpatrywany proces.
Poszczególne pojęcia w tym systemie są tak ściśle ze sobą związane, że w zasadzie nie można zmienić żadnego spośród nich, nie burząc całego systemu.
Dlatego też przez długi czas uznawano system Newto­na za ostateczny. Wydawało się, że zadanie uczonych ma polegać po prostu na stosowaniu mechaniki Newtona w coraz szerszym zakresie, w coraz nowszych dziedzi­nach. I rzeczywiście - przez niemal dwa stulecia fizy­ka rozwijała się w ten właśnie sposób.

Tematy